Global home iconMiTek Global Home

Płytka kolczasta

Płytka kolczasta jest nowoczesnym elementem łączenia konstrukcji drewnianych. Jest to płyta z blachy stalowej o grubości 1-2 mm  z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wciśnięciu jej, za pomocą pras o dużym nacisku (od 18 do 50 ton) w drewniane elementy konstrukcji, powstaje mocne i trwałe połączenie.

Stanowisko do prasowania wiązarów - przykład.

Płytka kolczasta została wynaleziona ponad 50 lat temu w USA. W Europie nowa technologia w produkcji konstrukcji drewnianych przyjęła się w latach sześćdziesiątych najpierw w Szwajcarii, Norwegii i Belgii.   Rosła liczba producentów wiązarów i w 1976 powstały pierwsze europejskie zakłady płytek kolczastych (do tej pory importowanych z USA). System wciąż zdobywa sobie coraz większą popularność  np. w  Szwecji w 1970r. w tej technologii wykonano zaledwie 1% więźb, w 1980 - już 40% a obecnie 99%. Obecnie największymi rynkami zbytu na płytki kolczaste w Europie jest Francja i Wielka Brytania.

Płytki kolczaste w ofercie Mitek Polska

Mitek Polska ma w swojej ofercie 4 rodzaje płytek kolczastych:

1. GNA 20 – wykonane ze stali ocynkowanej o grubości 1mm i z kolcem o wysokości 8 mm

2. T150 – wykonane ze stali ocynkowanej o grubości 1,5mm i z kolcem o wysokości 15mm

3. M14 – wykonane ze stali ocynkowanej o grubości 2mm i wysokości kolca 20mm

4. M16S – wykonane ze stali nierdzewnej o grubości 1,5mm i wysokości kolca 15mm

Porównanie podstawowych rodzajów płytek

Oznaczenia płytek

Zgodnie z normą dotyczącą płytek kolczastych producent powinien je oznakować własnym znakiem identyfikacyjnym. Łączniki Mitek posiadają wytłoczony symbol

Przykład znakowania płytek kolczastych Mitek