Drewno na więźbę
Normy budowlane wynikają z wiedzy inżynierskiej opartej na doświadczeniu jak i badaniach naukowych. Stosowanie tych reguł zapewnia bezpieczeństwo i jakość budynków.
Jeśli chodzi o więźbę dachową normy budowlane mówią jednoznacznie, że jako materiał należy stosować wyłącznie drewno wysuszone.
Dlaczego suszone drewno na więźbę ?
1. W trakcie suszenia (zwłaszcza termicznego) ujawniają się miejscowe wady drewna. W przypadku używania świeżego drewna, wysycha ono już zamontowane w konstrukcję. Jego wady pokazują się dopiero po pewnym czasie. Wówczas mogą one już spowodować poważne problemy.
Schnięcie wilgotnego drewna zabudowanego w więźbie obniża właściwości izolacyjne konstrukcji, ponieważ para wodna przenika z drewna w warstwę wełny mineralnej.
2. Kurczenie się drewna to naturalny efekt oddawania wody związanej z substancją drzewną. Używanie drewna zbyt wilgotnego stwarza ryzyko osłabienia, czy nawet zniszczenia konstrukcji. Drewno prosto „spod piły”, nie suszone termicznie skręca się długo po jego zabudowaniu. Płyty kartonowo-gipsowe, zamontowane do konstrukcji z niedostatecznie wysuszonego drewna mogą pękać. Powstają też szczeliny, zwłaszcza przy suficie lub podłodze.
3. Stosowanie drewna suszonego termicznie jest zalecane także z uwagi na mniejsze zagrożenie opanowania go przez owady. Wysoka temperatura w komorach działa na nie niszcząco, a niska wilgotność tarcicy nie sprzyja ich zagnieżdżeniu się. Przeciwdziałają temu także niesprzyjające warunki pokarmowe w suchym drewnie.
Destrukcyjna działalność owadów może doprowadzić do ugięcia się konstrukcji dachu (zwłaszcza przy pokryciu cięższą dachówką).
4. Podobnie stosowanie drewna suszonego termicznie jest zalecane z uwagi na mniejsze ryzyko opanowania przez grzyby i pleśnie. Nie ma w nim warunków do rozmnażania się owadów.
Innym wymogiem normowym jest poddanie drewna, przed jego zastosowaniem w konstrukcji, przesortowaniu pod względem wytrzymałościowym.
W jego wyniku tarcica zostaje zaliczona do klasy oznaczonej literą „C”. Większość drewna na rynku jest oferowana w klasie „C-24”. Liczba przy literze „C” określa wytrzymałość drewna na zginanie wyrażoną w megapaskalach (MPa). Fakt dokonania sortowania oraz klasa danego elementu są trwale oznaczane na tarcicy.
Należy dodać, że obowiązujące w Polsce przepisy wymagają aby drewno konstrukcyjne (w tym więźba dachowa) posiadało oznakowanie CE.
Mitek Industries Polska Sp. z o.o.
ul. Spółdzielcza 10 | 59-220 Legnica
tel. 76-8628988 e-mail: biuro@mii.com