Montaż wiązarów

Z fabryki na budowę

Po wyprodukowaniu konstrukcji dachu, całość w elementach-wiązarach jest przewożona z fabryki na plac budowy. Zazwyczaj jest ona dowożona od razu do montażu. W porównaniu z wykonywaniem więźby na budowie, eliminuje się przez to ryzyko kradzieży czy uszkodzenia drewna.

Wiązary z płytkami kolczastymi

Ze względu na wymiary niejednokrotnie wiązary nie mogą być przewożone w całości. Z tego względu produkowane są one w kilku częściach, które są następnie łączone na placu budowy. Jest kilka metod używanych do tego celu – najczęściej spotykane to:
a) łączenie płytkami kolczastymi z użyciem przewoźnych pras montażowych,
b) stosowanie płytek FSP (typu „kombi”) – gwoździowanych na budowie (ilustracja poniżej).

Płytka kolczasta kombi

Z uwagi na ciężar elementów do montażu wiązarów używa się urządzeń dźwigowych (montowanych na samochodzie lub samojezdnych). Rzadziej, gdy waga oraz rozpiętość wiązarów są nieduże, mogą być one przenoszone i ustawiane na obiekcie ręcznie.

Wiązary z płytkami kolczastymi

W przeciwieństwie do tradycyjnego ciesielstwa, prefabrykowana konstrukcja dachu jest wykonywana w oparciu o bardzo dokładną dokumentację. Specyfikuje ona każde połączenie a także stężenia więźby. Dzięki temu koncepcja inżyniera-konstruktora znajduje swoje wierne odwzorowanie w rzeczywistości. Dokładna dokumentacja pozwala też inwestorowi rozliczyć wykonawców z tego, czy wykonali montaż z należytą starannością.

Wiązary z płytkami kolczastymi

Mitek Industries Polska Sp. z o.o.
ul. Spółdzielcza 10 | 59-220 Legnica
tel. 76-8628988   e-mail: biuro@mii.com