F A Q

Najczęściej zadawane pytania

* Czy płytki kolczaste można wbijać młotkiem na budowie?

Nie. Płytki posiadają bardzo dużo kolców, które muszą być wprasowane równocześnie pod kątem prostym. Jest to możliwe wyłącznie na prasach o nacisku minimum 23 tony. Przy wciskaniu płytek w węzły musi być też zachowany kształt wiązara, tak aby elementy miały powtarzalne wymiary i całkowicie zgodne z projektem całej konstrukcji. Z tych względów wiązary wykonuje się w fabryce na specjalnych stanowiskach, które zapewniają dwie funkcje:
a) są szablonem wiązara,
b) wprasowują płytki w węzły.

* Czy zakład wiązarów może przeprojektować konstrukcję dachu na wiązary ?

Tak. Każdy zakład prefabrykowanych wiązarów zatrudnia wyszkolonych konstruktorów, którzy mogą dokonać odpowiednich zmian w projekcie.

* Czy inwestor powinien kupić drewno do wykonania wiązarów ?

Nie. Wiązary są prefabrykatem i dostawca sprzedaje gotowy, kompletny wyrób, podobnie jak przy sprzedaży innych elementów jak okna, drzwi itd. Dzięki temu inwestor nie musi się martwić o zakup materiału. Jest też jasno określone kto gwarantuje za jakość więźby. Nie ma sytuacji gdy cieśla wskazuje, że winny jest tartak a ten zaś, że cieśla wznoszący więźbę.

* Czy inwestor musi kupić gwoździe, okucia ciesielskie, impregnat ?

Nie. Wszystko, co potrzebne do więźby zapewnia zakład prefabrykacji wiązarów. Inwestor nie musi się o nic troszczyć. Dzięki kompleksowej usłudze znany jest też z góry dokładny koszt więźby.

* Kiedy należy zamawiać wiązary na dom ?

Z uwagi na sezonowość prac w budownictwie warto zamówić więźbę 2-3 miesiące przed planowanym montażem. Jest to szczególnie istotne w okresie ostatnich miesięcy roku, gdy mogą występować dłuższe okresy oczekiwania na realizację zamówień.

* Jak można sprawdzić, że w wiązarach użyto płytek Mitek ?

Wszystkie płytki kolczaste Mitek Industries mają wytłoczone symbole. Są to widoczne oznaczenia: GNA20, T150, M14 lub M16S.

* Czy można zamówić wiązary z płytkami ze stali nierdzewnej ?

Tak. W ofercie Mitek występują płytki ze stali nierdzewnej . Obligatoryjnie stosowane są gdy konstrukcja będzie w środowisku agresywnym (magazyny soli, nawozów sztucznych). W budownictwie mieszkaniowym warto rozważyć ich użycie do odsłoniętych wiązarów (dekoracyjne, nadające industrialny wygląd wnętrzom).

* Czy można zastąpić płytki kolczaste w wiązarach sklejką lub płytkami do gwoździowania ?

Nie. Użycie innych łączników wymaga sporządzenia całkiem nowego projektu konstrukcji.

* Czy konstrukcja z wiązarów łączonych płytkami kolczastymi jest trwała ?

Ponieważ sama technologia została wynaleziona w latach 50-ych ubiegłego wieku nie ma na świecie starszych realizacji podobnie jak nie ma średniowiecznych zamków np. z płytami kartonowo-gipsowymi czy izolacją ze styropianu. Bardzo stare więźby dachowe były wykonywane bez użycia gwoździ i metalowych okuć ciesielskich. Obecnie wykonywane więźby mają jednak bardzo wiele łączników stalowych i trudno oceniać ich trwałość przez analogię do zabytkowych konstrukcji drewnianych. Najstarsze wiązarowe więźby w Europie mają już ponad 50 lat (w Polsce 25 lat) i nie ma problemu z ich trwałością.

* Czy wiązary z płytkami kolczastymi można stosować w polskich warunkach klimatycznych ?

Konstrukcje z płytkami kolczastymi są powszechnie używane w krajach, gdzie panują dużo ostrzejsze i dłuższe zimy i gdzie wieją częściej mocniejsze wiatry. System ten jest dominujący od dziesięcioleci m.inn. w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Kanadzie, w Szkocji, na Alasce.

* Czy można kupić same wiązary bez montażu ?

Tak. Zakłady wiązarów sprzedaje prefabrykowaną konstrukcję z montażem lub bez.

Mitek Industries Polska Sp. z o.o.
ul. Spółdzielcza 10 | 59-220 Legnica
tel. 76-8628988   e-mail: biuro@mii.com